9 Aralık 2018 Pazar

SAİT FAİK ABASIYANIK MÜZESİ


        Herkese merhaba, Sait Faik'in müzesine değil de evine gittim diyerek başlamak istiyorum.


       Burgazada'da bulunan bu ev bir zamanlar Sait Faik'in yaşadığı, o güzel hikayelerini yazdığı ve ada hayatını anlattığı ev. 

       Evin en cok sevdiğim yeri üst kattaki çatı katını andıran odası oldu burada pencereye dönük iki koltuk var. Manzara ise sadece yeşillik ve deniz. Ağaçların gökyüzü ile birleştiği yerler altında masmavi deniz. 

     Bahçe tadilatta olduğu için bahçede fotoğraf çekemedim. 

 Eminönü, karaköy, kadıköy 'den kalktan vapurlarla adaya ulaşabiliyorsunuz. Istanbul Burgaz Adası. Adaya ayak bastığınız an sizi Sait Faik heykeli ve ada planı karşılıyor.

Biraz yokuş çıktıktan sonra bembeyaz muhteşem bir ev görüyorsunuz. Evin harika bir bahçesi var. Kapı açıldığında Sait Faik sizi oturarak karşılıyor. Kapının önünde oturan bir heykeli var. Bahçenin yan tarafında ise iplerle asılmış sayfalar var.


 
Evin girişinde bulunan kat planı 

Dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey 

   
Mektup odası diye ayrılan bölümde ona gelen mektuplar ve onun gönderdiği mektuplar var ve bir masa var bu masanın üstüne beyaz kağıtlar var isteyenler Sait Faik'e mektup yazabiliyor.


Yatak odasında ise hala pijamaları ve sıcak su torbası bulunuyor.Kitap odasında ise yazdığı kitaplar ve aldığı ödüller var.


Bir odasında ise balık tutmaya giderken kullandığı malzemeler var. Koridorlarda resimleri ve kitapları var.
Eğer vaktiniz varsa gitmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Müzeye giriş ücretsiz. 


6 yorum: